Otvorenje izložbe studentskih likovnih uradaka Pedagoškog fakulteta u Mariboru 2023.

Povodom obilježavanja Dana Fakulteta 27. 10. 2023. u predvorju Učiteljskog fakulteta otvorena je izložba likovnih uradaka studenata Pedagoškog fakulteta u Mariboru, Slovenija. Radi se o prvoj međunarodnoj gostujućoj izložbi na našem fakultetu. Radovi studenata nastali su  u sklopu izbornog nastavnog predmeta Likovna kultura, a izradili su ih studenti 3. godine studija Razredne nastave u akademskoj godini 2022. / 2023.

Naziv izložbe u izvornom obliku glasi Črtanje, kao spojenica dviju riječi: risanje (crtanje) i črta (crta). Naime, studenti su istraživali crtu kao likovni element u različitom kontekstu (crta kao dvodimenzionalna funkcija; crta u prostoru...). Linija se na likovnim uratcima studenata pojavljuje kao aktivan element u gradnji kompozicije (prema Kleeu), budući da dominira u kompoziciji, kako na dvodimenzionalnom formatu, tako i na otvorenom prostoru. Raznovrsnim povezivanjima prikazane crte često prelaze u medijalnu, a putem koncepata interpretacije u prostoru i u pasivnu liniju. Istražujući ovaj likovni element, studenti su također istraživali raznovrsne načine izražavanja upotrebljavajući likovne materijale i tehnike poput voštanih bojica, ugljena, flomastera, ljepljivih traka i vune. Mentori studenata su prof. dr. sc. Matjaž Duh, izv. prof. dr. sc. Jerneja Herzog te mag. Katja Kozjek Varl.